Projektowanie stron internetowych zaczyna się od zrozumienia podstawowych koncepcji programowania. HTML, czyli HyperText Markup Language, jest jednym z najważniejszych języków, które musi opanować każdy nowicjusz w świecie programowania. Pozwala na strukturalne opisywanie informacji i prezentowanie ich w Internecie. Jeśli marzyłeś kiedykolwiek o tworzeniu własnych stron www, rozpoczęcie nauki HTML to niezastąpiony pierwszy krok. W poniższym artykule omówimy podstawy HTML, pierwsze kroki w nauce oraz skupimy się na najciekawszych zasobach, które mogą pomóc Ci podjąć naukę HTML.
Zobacz również: Jakie są języki programowania?
Poznaj podstawy HTML
Wspomniane na wstępie HTML jest językiem znaczników, wykorzystywanym do formatowania elementów na stronie internetowej. Najłatwiej to zobaczyć, porównując stronę internetową do stworzonej na poemacie. Metatext jest odpowiedzialny za wygląd poematu – określa tytuł, akapity, typ czcionki itp. Podobnie HTML definiuje, gdzie na stronie są nagłówki, paragrafy, linki, obrazy czy listy. Wszystko to odbywa się przez umieszczanie zawartości strony w różnych „tagach”.
Tag to specjalny rodzaj tekstu, który informuje przeglądarki, w jaki sposób wyświetlać zawartość. Przykładowo tag < title >< /title > używany jest do definiowania tytułu strony internetowej, który jest wyświetlany na pasku tytułowym przeglądarki. Pomocne jest również zrozumienie, że struktura HTML jest zagnieżdżona, co oznacza, że tagi mogą być umieszczane wewnątrz innych tagów.
Pierwsze kroki w nauce HTML
Naukę HTML warto zacząć od zrozumienia i nauki podstawowych tagów, takich jak < !DOCTYPE html >, < html >, < head >, < body >. Są to fundamentalne bloki, na których zbudowana jest każda strona internetowa. Na przykład:
- < !DOCTYPE html > – informuje przeglądarkę, że strona jest napisana w HTML5,
- < html > – oznacza początek dokumentu HTML,
- < head > – zawiera metadane, które nie są wyświetlane bezpośrednio na stronie, ale są używane przez przeglądarki, takie jak tytuł strony, opis, słowa kluczowe, linki do CSS i JavaScriptu,
- < body > – zawiera główną zawartość strony, czyli wszystko, co jest wyświetlane w przeglądarce.
Dobrą praktyką podczas nauki HTML jest pisanie kodu ręcznie. Dzięki temu można lepiej zrozumieć, jak działa kod, a także pomoże to zapamiętać różne tagi HTML. Po napisaniu prostego dokumentu HTML, warto zacząć eksperymentować z bardziej zaawansowanymi tagami, takimi jak < a > (dla linków), < img > (dla obrazków) czy < p > (dla paragrafów).
Zasoby do nauki HTML
Na szczęście dla początkujących programistów, internet obfituje w bezpłatne zasoby, które pomogą w nauce HTML. Oto kilka z nich:
- MDN Web Docs – niesamowita baza wiedzy od Mozilla. Można tam znaleźć szczegółowe opisy każdego tagu HTML i dowiedzieć się, jak go używać. Znajdują się tam również przykładowe kody, które można przetestować samodzielnie.
- Codecademy – interaktywny kurs HTML dla początkujących. Użytkownicy przechodzą przez różne poziomy nauki, odblokowując nowe lekcje, gdy dowiedzą się i zrozumieją poprzedni materiał.
- W3Schools – jedno z najpopularniejszych miejsc do nauki programowania online, oferujące nauczanie HTML od podstaw.
Powodzenia w nauce HTML! Jest to pierwszy krok do stania się prawdziwym web developerem. Pamiętaj, że praktyka jest kluczem do sukcesu – im więcej kodów napiszesz, tym lepiej zrozumiesz i opanujesz HTML!
Zobacz też: Co to jest JavaScript? Wyjaśniamy